Skip to content

2 Firethorn Court

Warren, NJ 07059

Built 2000

Last Sale Price
$779,000
Last Sale Date
Nov 30, 2000

Property Information

Block17
Lot37.03
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class20
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage4,586
Acreage1.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$382,300
30%
Improvement Value:$912,500
70%
Total Assessment$1,294,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,054+8.3%
2024$20,361+2.1%
2023$19,934+0.8%
2022$19,783+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$779,000

To:

Sq Ft4,586DeedBook 2329, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 2000