Skip to content

22 Old Smalleytown Road

Warren, NJ 07059

Built 1957

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Nov 21, 2018

Property Information

Block212
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class19
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR20V
Sq Footage2,040
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,500
43%
Improvement Value:$336,000
57%
Total Assessment$589,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,995+0.6%
2024$9,934-1.5%
2023$10,083+1.1%
2022$9,969+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

From: JESKEY, JEANNE F.

To: Crann, Elizabeth C., CRANN, ELIZABETH C.

Sq Ft2,040DeedBook 7086, Page 574Recorded11/29/2018

Property Sale

Sale
$368,000
DeedBook 5159, Page 970

Property Sale

Sale
$176,750
DeedBook 1788, Page 849

Property Sale

Sale
$197,500
DeedBook 1632, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1957