Skip to content

15 Arrighi Drive

Warren, NJ 07059

Built 1960

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Oct 26, 2015

Property Information

Block97
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class19
Description1.5S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR20V
Sq Footage2,066
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$357,600
61%
Improvement Value:$224,400
39%
Total Assessment$582,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,819+2.0%
2024$9,622+0.7%
2023$9,558+1.5%
2022$9,416+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From: SANIKOMMU, MADHUKAR & POORVI

To: MOTA, JOSE A & ELIZABETH M , Mota, Jose A & Elizabeth M

Sq Ft2,066DeedBook 6832, Page 494Recorded10/29/2015

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 2344, Page 869

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 1911, Page 167

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 1828, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1960