Skip to content

8 Angus Lane

Warren, NJ 07059

Built 1967

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Jul 6, 2021

Property Information

Block27
Lot27
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,458
Acreage1.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$505,100
48%
Improvement Value:$545,900
52%
Total Assessment$1,051,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,711+13.1%
2024$15,653+8.5%
2023$14,428+1.1%
2022$14,273-0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$840,000

To:

Sq Ft3,288DeedBook 7368, Page 601Recorded8/2/2021

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 2257, Page 737

Property Built

Built

Year Built: 1967