Skip to content

19 Quill Pen Way

Warren, NJ 07059

Built 1974

Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
May 6, 2020

Property Information

Block46
Lot27
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,487
Acreage1.81

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$462,100
43%
Improvement Value:$612,200
57%
Total Assessment$1,074,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,329+2.2%
2024$17,927+4.7%
2023$17,127+1.5%
2022$16,875+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$870,000

To: Miller, John Ronald Jr. & Cheryl

Sq Ft3,487DeedBook 7212, Page 1852Recorded5/20/2020

Property Sale

Sale
$875,000

From: KHAN, LAWRENCE E

To: VICENTE, ANTONIO & MARIA

Sq Ft3,417DeedBook 6667, Page 2061Recorded9/5/2013

Property Sale

Sale
$809,000
DeedBook 6421, Page 702

Property Sale

Sale
$751,500
DeedBook 5521, Page 703

Property Sale

Sale
$78,790
DeedBook 1294, Page 624

Property Built

Built

Year Built: 1974