Skip to content

6 Angus Lane

Warren, NJ 07059

Built 1968

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block27
Lot28
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,646
Acreage1.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$512,600
65%
Improvement Value:$279,500
35%
Total Assessment$792,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,234+1.3%
2024$13,068+0.6%
2023$12,990+1.8%
2022$12,759-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From: SOOS, ANDREW D. & ELISE

To: Cho, Wayne & Lee, Suk, CHO, WAYNE & LEE, SUK

Sq Ft2,646DeedBook 7047, Page 885Recorded6/6/2018

Property Sale

Sale
$316,500
DeedBook 1747, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1968