Skip to content

5 Fox Hill Drive

Warren, NJ 07059

Built 1968

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Aug 6, 2014

Property Information

Block38
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,640
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,200
48%
Improvement Value:$434,300
52%
Total Assessment$842,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,195+11.3%
2024$12,758+0.4%
2023$12,707+2.1%
2022$12,451+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

From: BENVENISTE, MITCHELL & JUDY

To: Lewis, Drew & Stephanie, LEWIS, DREW & STEPHANIE

Sq Ft2,736DeedBook 6736, Page 3373Recorded8/19/2014

Property Sale

Sale
$122,580
DeedBook 5017, Page 2705

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 1490, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1968