Skip to content

13 Round Top Road

Warren, NJ 07059

Built 1988

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jul 30, 1984

Property Information

Block27
Lot34.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,920
Acreage2.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$392,400
40%
Improvement Value:$591,000
60%
Total Assessment$983,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,599+1.8%
2024$16,304+0.9%
2023$16,155+1.5%
2022$15,908+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$70,000

To: Kaufmann, Frederick M.

Sq Ft3,920DeedBook 1514, Page 22