Skip to content

13 Claire Drive

Warren, NJ 07059

Built 1989

Last Sale Price
$920,000
Last Sale Date
Aug 20, 2014

Property Information

Block29.03
Lot20.03
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class20
Description2S-F;4GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage4,284
Acreage1.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$426,600
33%
Improvement Value:$873,900
67%
Total Assessment$1,300,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,069+1.7%
2024$21,694+6.2%
2023$20,436+2.3%
2022$19,978+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$920,000

From: SOBIESKI, JAMES

To: Rosenfarb, Gina Marie & Andrew S, ROSENFARB, GINA MARIE & ANDREW S

Sq Ft4,284DeedBook 6737, Page 2692Recorded8/22/2014

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 2267, Page 888

Property Sale

Sale
$736,000
DeedBook 1751, Page 650

Property Built

Built

Year Built: 1989