Skip to content

5 Ponds Edge Lane

Warren, NJ 07059

Built 1994

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Sep 13, 2019

Property Information

Block32
Lot12.03
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class20
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage4,232
Acreage1.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$487,800
39%
Improvement Value:$762,600
61%
Total Assessment$1,250,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,222+1.8%
2024$20,851+1.1%
2023$20,621+0.7%
2022$20,472-2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$999,000

To: Mclaughlin, Blaise & Gemma

Sq Ft4,232DeedBook 7154, Page 1879Recorded9/26/2019

Property Built

Built

Year Built: 1994