Skip to content

18 Heritage Drive

Warren, NJ 07059

Built 1968

Last Sale Date
Jun 16, 2022

Property Information

Block30
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class19
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage1,793
Acreage1.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$401,500
59%
Improvement Value:$276,700
41%
Total Assessment$678,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,164+1.5%
2024$11,000+1.9%
2023$10,798-1.5%
2022$10,967-0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1345, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1968