Skip to content

46 Round Top Road

Warren, NJ 07059

Built 1964

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Mar 4, 2020

Property Information

Block39
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,019
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$377,300
45%
Improvement Value:$466,500
55%
Total Assessment$843,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,178+1.8%
2024$13,923+1.0%
2023$13,783+0.7%
2022$13,687+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

To: Aiello, Sean & Virinder

Sq Ft3,019DeedBook 7196, Page 3382Recorded3/13/2020

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 1998, Page 506

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 1266, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1964