Skip to content

14 Red Hill Road

Warren, NJ 07059

Built 1965

Last Sale Price
$589,900
Last Sale Date
Aug 6, 2002

Property Information

Block42
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,972
Acreage1.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$510,400
50%
Improvement Value:$511,500
50%
Total Assessment$1,021,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,207+2.3%
2024$16,814+1.5%
2023$16,558+27.7%
2022$12,971+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$589,900

To: Brociner,David J.& Setzer,Stephanie

Sq Ft2,972DeedBook 5187, Page 1723

Property Sale

Sale
$340,500
DeedBook 1645, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1965