Skip to content

28 Red Hill Road

Warren, NJ 07059

Built 1975

Last Sale Date
Jul 7, 2016

Property Information

Block42
Lot16.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,974
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$483,200
55%
Improvement Value:$388,100
45%
Total Assessment$871,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,392+2.5%
2024$14,039+1.7%
2023$13,800+1.1%
2022$13,650+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 1499, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1975