Skip to content

28 Olsen Drive

Warren, NJ 07059

Built 1974

Last Sale Price
$769,000
Last Sale Date
Sep 29, 2015

Property Information

Block45
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,956
Acreage1.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,900
51%
Improvement Value:$459,200
49%
Total Assessment$940,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,823+2.4%
2024$15,457+1.6%
2023$15,215+1.2%
2022$15,041+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$769,000

From: DAUNNO, RICHARD W & YVONNE

To: MINITELLI, MICHAEL P & LARISSA M , Minitelli, Michael P & Larissa M

Sq Ft2,956DeedBook 6826, Page 2909Recorded10/5/2015

Property Sale

Sale
$363,000
DeedBook 2059, Page 259

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 1780, Page 649

Property Built

Built

Year Built: 1974