Skip to content

8 Kenquit Road

Warren, NJ 07059

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2010

Property Information

Block42
Lot24.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,252
Acreage1.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$480,100
54%
Improvement Value:$409,300
46%
Total Assessment$889,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,919+2.4%
2024$14,564+1.7%
2023$14,326+1.1%
2022$14,175+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 1378, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1976