Skip to content

14 Flintlock Drive

Warren, NJ 07059

Built 1966

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Jul 31, 1985

Property Information

Block43
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,812
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$417,200
54%
Improvement Value:$349,500
46%
Total Assessment$766,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,888+1.9%
2024$12,644+0.4%
2023$12,589+1.3%
2022$12,428+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$199,000

To: Terins, Janis & Jane Ann

Sq Ft2,812DeedBook 1549, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1966