Skip to content

18 Flintlock Drive

Warren, NJ 07059

Built 1966

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Feb 13, 2019

Property Information

Block43
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage1,599
Acreage1.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,000
67%
Improvement Value:$208,100
33%
Total Assessment$630,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,541+2.1%
2024$10,326+0.4%
2023$10,280+2.1%
2022$10,066-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From: 18 FLINTLOCK DR. LLC

To: MUSTILLO, ALISSA , Mustillo, Alissa

Sq Ft1,599DeedBook 7100, Page 2022Recorded2/14/2019

Property Sale

Sale
$370,700

From: SILVA, LICINIO & SUSANA DA SILVA

To: 18 FLINTLOCK DR, LLC

Sq Ft1,599DeedBook 6971, Page 916Recorded7/5/2017

Property Sale

Sale
$521,000

From: FITZ, MICHAEL EXEC.

To: SILVA, LICINIO & DA SILVA SUSANA

Sq Ft1,599DeedBook 6876, Page 1858Recorded6/2/2016

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 1269, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1966