Skip to content

35 Red Hill Road

Warren, NJ 07059

Built 1964

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Aug 25, 2015

Property Information

Block45
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,535
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,100
49%
Improvement Value:$491,000
51%
Total Assessment$971,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,321+2.4%
2024$15,946+1.5%
2023$15,707+1.0%
2022$15,550+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

From: KATZ, STEPHEN N & BRENDA J

To: DILONE, NEWTON & MELISSA , Dilone, Newton & Melissa

Sq Ft3,535DeedBook 6818, Page 1997Recorded8/31/2015

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 2185, Page 108

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 1874, Page 345

Property Sale

Sale
$91,500
DeedBook 1318, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1964