Skip to content

30 Gregory Lane

Warren, NJ 07059

Built 1974

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jul 18, 2002

Property Information

Block50
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,633
Acreage1.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$498,500
53%
Improvement Value:$436,700
47%
Total Assessment$935,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,972+2.4%
2024$15,595+3.8%
2023$15,026+1.2%
2022$14,852+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To: Gillenwater, Vance C. & Ila R.

Sq Ft2,633DeedBook 5190, Page 667

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 1571, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1974