Skip to content

15 Conifer Drive

Warren, NJ 07059

Built 2003

Last Sale Price
$1,750,000
Last Sale Date
Aug 25, 2011

Property Information

Block50
Lot27.07
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class21
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage5,956
Acreage1.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$402,700
22%
Improvement Value:$1,422,300
78%
Total Assessment$1,825,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,059+1.8%
2024$30,510+0.4%
2023$30,374+0.5%
2022$30,222-8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,750,000

To: Li,Yanmin & Qinyue

Sq Ft5,956DeedBook 6450, Page 1504

Property Sale

Sale
$1,860,000
DeedBook 6218, Page 1391

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 2331, Page 223