Skip to content

143 Mount Horeb Road

Warren, NJ 07059

Built 1975

Last Sale Price
$832,000
Last Sale Date
Apr 5, 2006

Property Information

Block51
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,536
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$314,400
42%
Improvement Value:$428,600
58%
Total Assessment$743,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,412+1.8%
2024$12,190+0.6%
2023$12,122+1.2%
2022$11,975+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$832,000

To: Martin, Gary & Linda

Sq Ft2,536DeedBook 5903, Page 1034

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 1894, Page 112

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 1483, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1975