Skip to content

145 Mount Horeb Road

Warren, NJ 07059

Built 1960

Last Sale Date
Apr 22, 2022

Property Information

Block51
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class18
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,968
Acreage1.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$322,600
42%
Improvement Value:$446,100
58%
Total Assessment$768,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,037+1.8%
2024$12,802+0.5%
2023$12,734+1.1%
2022$12,598+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 1685, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 1960