Skip to content

11 Deerwood Trail

Warren, NJ 07059

Built 1990

Last Sale Price
$937,500
Last Sale Date
Mar 26, 2010

Property Information

Block55
Lot3.07
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class19
Description1S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,099
Acreage2.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$452,800
40%
Improvement Value:$671,300
60%
Total Assessment$1,124,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,073+1.8%
2024$18,739+5.6%
2023$17,744+0.8%
2022$17,601+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$937,500

To: Rebimbas,Pat & Radoszycki,Helen

Sq Ft3,099DeedBook 6314, Page 3231

Property Sale

Sale
$735,000
DeedBook 2290, Page 170

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 1797, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1990