Skip to content

118 Mount Horeb Road

Warren, NJ 07059

Built 1957

Last Sale Price
$946,000
Last Sale Date
Apr 18, 2024

Property Information

Block55
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class19
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,673
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$324,200
40%
Improvement Value:$483,100
60%
Total Assessment$807,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,905+5.5%
2024$12,237+0.6%
2023$12,170+1.1%
2022$12,037+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$946,000

To: Ferreira, Luis Manuel & Teresa M

Sq Ft2,673DeedBook 7554, Page 1Recorded4/22/2024

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 1756, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1957