Skip to content

11 Old Forge Drive

Warren, NJ 07059

Built 1964

Last Sale Price
$1,150,500
Last Sale Date
Jul 8, 2013

Property Information

Block42
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class21
Description1.5S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,774
Acreage1.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$507,400
35%
Improvement Value:$948,700
65%
Total Assessment$1,456,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,662+2.0%
2024$24,167+1.1%
2023$23,893+1.0%
2022$23,648+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,500

From: GUSTAFSON, THOMAS A & HELEN M

To: ABAD, LUIS & KARINA , Abad, Luis & Karina

Sq Ft2,774DeedBook 6670, Page 2646Recorded9/17/2013

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 6445, Page 2859

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 2054, Page 608

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 1693, Page 381

Property Built

Built

Year Built: 1964