Skip to content

14 Ferguson Road

Warren, NJ 07059

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2005

Property Information

Block57
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage---
Acreage0.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$314,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$314,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,249+2.4%
2024$5,124+0.1%
2023$5,121+1.3%
2022$5,055-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1713, Page 321