Skip to content

5 Ridge Road

Warren, NJ 07059

Built 2009

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block57
Lot35
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR20V
Sq Footage2,748
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$311,300
33%
Improvement Value:$646,300
67%
Total Assessment$957,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,388+1.7%
2024$16,109+0.8%
2023$15,981+0.7%
2022$15,869+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000

To: Rivera,John Michael & Marie C

Sq Ft2,748DeedBook 7356, Page 2150Recorded6/25/2021

Property Sale

Sale
$770,000
DeedBook 6291, Page 3483

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 6127, Page 3396