Skip to content

8 Sneider Road

Warren, NJ 07059

Built 2017

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block60
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class20
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningRRAH
Sq Footage1,760
Acreage2.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$441,300
27%
Improvement Value:$1,194,100
73%
Total Assessment$1,635,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,925+1.7%
2024$27,469+8.9%
2023$25,232+1.5%
2022$24,865+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000

From: HICINBOTHEM, GEORGE

To: BROTSPIES, KEVIN & ALEXIS , Brotspies, Kevin & Alexis

Sq Ft1,760DeedBook 6977, Page 744Recorded7/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$500,000

From: WILM, BERND K

To: HICINBOTHEM, GEORGE

Sq Ft1,760DeedBook 6839, Page 1064Recorded12/3/2015

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 1445, Page 342