Skip to content

2 Sneider Road

Warren, NJ 07059

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 1996

Property Information

Block60
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class19
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningRRAH
Sq Footage2,076
Acreage2.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$431,400
58%
Improvement Value:$312,200
42%
Total Assessment$743,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,623+2.0%
2024$12,380+1.3%
2023$12,221+2.7%
2022$11,905+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 1461, Page 668

Property Built

Built

Year Built: 1971