Skip to content

51 Brookside Drive

Warren, NJ 07059

Built 1958

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Feb 24, 1998

Property Information

Block60
Lot34
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class19
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage1,584
Acreage1.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$404,700
58%
Improvement Value:$292,500
42%
Total Assessment$697,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,469+1.5%
2024$11,304+0.1%
2023$11,288+2.1%
2022$11,052+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To: Flizack, Edward P & Mary

Sq Ft1,584DeedBook 2159, Page 67

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 1310, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1958