Skip to content

7 Brady Road

Warren, NJ 07059

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2018

Property Information

Block61
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class19
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage1,400
Acreage1.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,700
65%
Improvement Value:$222,700
35%
Total Assessment$629,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,673+2.0%
2024$10,459+0.7%
2023$10,386+2.8%
2022$10,108+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6564, Page 2238

Property Built

Built

Year Built: 1954