Skip to content

202 Mount Horeb Road

Warren, NJ 07059

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2014

Property Information

Block73
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class18
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage1,448
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,400
61%
Improvement Value:$197,600
39%
Total Assessment$512,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,628+2.0%
2024$8,457+0.7%
2023$8,400+2.1%
2022$8,224+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 1763, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1961