Skip to content

19 Mattben Drive

Warren, NJ 07059

Built 1997

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Nov 24, 1997

Property Information

Block67
Lot7.07
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class20
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,751
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$405,800
33%
Improvement Value:$823,300
67%
Total Assessment$1,229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,916+3.5%
2024$20,208+2.4%
2023$19,737+2.0%
2022$19,344+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000

To: Patel, Ramesh P & Gita R

Sq Ft3,751DeedBook 2144, Page 675

Property Built

Built

Year Built: 1997