Skip to content

27 Quail Run

Warren, NJ 07059

Built 1988

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
May 13, 1997

Property Information

Block69
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class20
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,722
Acreage1.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$374,400
33%
Improvement Value:$747,400
67%
Total Assessment$1,121,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,007+1.7%
2024$18,688-1.4%
2023$18,958+1.3%
2022$18,717+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

To: Chin, Ke-Tsai E & Meei-Ling J

Sq Ft3,722DeedBook 2112, Page 343

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 1696, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1988