Skip to content

11 Jessica Lane

Warren, NJ 07059

Built 1968

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Dec 14, 2000

Property Information

Block71
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class19
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,202
Acreage1.97

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$359,600
41%
Improvement Value:$511,700
59%
Total Assessment$871,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,959+1.0%
2024$14,806+0.9%
2023$14,679+0.9%
2022$14,542+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To: Lubeck, Richard J

Sq Ft3,202DeedBook 2334, Page 854

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 1321, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 1968