Skip to content

16 Sydenham Road

Warren, NJ 07059

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2020

Property Information

Block71
Lot23
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class19
Description1.5S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,811
Acreage1.79

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$329,000
33%
Improvement Value:$677,400
67%
Total Assessment$1,006,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,103+1.7%
2024$16,814+0.4%
2023$16,755+28.0%
2022$13,091+2.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$689,000

From: SMITH, RAYMOND P & STEPHANIE J

To: DIVITO, BRIAN & ELIZABETH

Sq Ft2,069DeedBook 6973, Page 2325Recorded7/12/2017

Property Sale

Sale
$619,000
DeedBook 5620, Page 1674

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 2106, Page 491

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 1510, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1952