Skip to content

8 Sydenham Road

Warren, NJ 07059

Built 1960
Vacant Land

Last Sale Price
$539,000
Last Sale Date
Aug 30, 2024

Property Information

Block71
Lot27
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class19
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage1,376
Acreage1.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$296,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$296,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,983-35.7%
2024$7,752-8.6%
2023$8,485+2.1%
2022$8,311+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$539,000

To: Zafar, Saira & Khan, Faisal A

DeedBook 7576, Page 3234Recorded9/11/2024

Property Sale

SaleMulti
$400,000
Sq Ft1,376DeedBook 7427, Page 2974Recorded3/1/2022

Property Sale

SaleMulti
$326,000
DeedBook 5045, Page 411

Property Sale

SaleMulti
$206,000
DeedBook 1786, Page 806

Property Built

Built

Year Built: 1960