Skip to content

3 Whispering Way

Warren, NJ 07059

Built 1987

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Nov 5, 1986

Property Information

Block71
Lot72
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,398
Acreage1.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$389,300
45%
Improvement Value:$476,500
55%
Total Assessment$865,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,667+1.4%
2024$14,461+0.4%
2023$14,407+1.1%
2022$14,246+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$333,000

To: Chen, Chei Chung & Tina

Sq Ft3,398DeedBook 1614, Page 283