Skip to content

4 Krausche Road

Warren, NJ 07059

Built 2003

Last Sale Date
Aug 11, 2003

Property Information

Block71
Lot79
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class21
Description2S-F;4GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage7,874
Acreage10.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$819,600
29%
Improvement Value:$2,011,400
71%
Total Assessment$2,831,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,893+3.3%
2024$46,345+4.3%
2023$44,422+1.1%
2022$43,956+1.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5039, Page 2430