Skip to content

2 Krausche Road

Warren, NJ 07059

Built 1986

Last Sale Price
$713,000
Last Sale Date
Jan 14, 2011

Property Information

Block71
Lot80
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,881
Acreage1.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$414,700
43%
Improvement Value:$544,500
57%
Total Assessment$959,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,128+3.4%
2024$15,603+0.2%
2023$15,572+1.2%
2022$15,384+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$713,000

To: Rana, Inderjeet & Kavita

Sq Ft2,881DeedBook 6394, Page 2908

Property Built

Built

Year Built: 1986