Skip to content

27 Geiger Lane

Warren, NJ 07059

Built 1986

Last Sale Price
$907,000
Last Sale Date
Jun 1, 2017

Property Information

Block71
Lot83
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,261
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,100
38%
Improvement Value:$675,000
62%
Total Assessment$1,088,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,343+3.1%
2024$17,787+0.6%
2023$17,683+1.5%
2022$17,417+2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$907,000

From: CARRAGHER, SUSAN & MCINTIRE

To: Mungekar, Sagar S. & Meaghan E., MUNGEKAR, SAGAR S. & MEAGHAN E.

Sq Ft3,261DeedBook 6968, Page 265Recorded6/20/2017

Property Sale

Sale
$899,000
DeedBook 6087, Page 459

Property Sale

Sale
$313,000
DeedBook 1591, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 1986