Skip to content

30 Geiger Lane

Warren, NJ 07059

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2013

Property Information

Block72
Lot2.15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class21
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,526
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$407,000
35%
Improvement Value:$767,700
65%
Total Assessment$1,174,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,676+1.4%
2024$19,397+1.0%
2023$19,204+1.3%
2022$18,958+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$825,000
DeedBook 2283, Page 449

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 1854, Page 581

Property Sale

Sale
$3,300,000
DeedBook 1646, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 1955