Skip to content

40 Geiger Lane

Warren, NJ 07059

Built 1999

Last Sale Price
$1,110,000
Last Sale Date
Nov 1, 1999

Property Information

Block72
Lot3.03
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class21
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage6,692
Acreage1.66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$462,200
23%
Improvement Value:$1,523,000
77%
Total Assessment$1,985,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,885+1.4%
2024$33,417+1.0%
2023$33,089+0.5%
2022$32,934-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,110,000

To: Meiselman, Kenneth M & Jayne S

Sq Ft6,692DeedBook 2276, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1999