Skip to content

9 Miller Lane

Warren, NJ 07059

Built 1989

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jun 15, 2017

Property Information

Block73
Lot1.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage5,029
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$409,800
35%
Improvement Value:$761,500
65%
Total Assessment$1,171,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,700+1.7%
2024$19,365-0.2%
2023$19,396+0.4%
2022$19,319+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft5,029DeedBook 6969, Page 2147Recorded6/27/2017

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 1719, Page 727

Property Built

Built

Year Built: 1989