Skip to content

200 Mount Horeb Road

Warren, NJ 07059

Built 1990

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 15, 1996

Property Information

Block73
Lot10.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class19
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,362
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$314,400
37%
Improvement Value:$541,000
63%
Total Assessment$855,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,538+1.7%
2024$16,260+0.5%
2023$16,180+1.1%
2022$16,009+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To: Kuperman, Arthur F & Mona

Sq Ft3,362DeedBook 2090, Page 733

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 1790, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1990