Skip to content

186 Mountain Avenue

Warren, NJ 07059

Built 1922
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2025

Property Information

Block83
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class19
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,612
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$353,800
62%
Improvement Value:$213,200
38%
Total Assessment$567,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,517+1.5%
2024$9,380+0.7%
2023$9,315+2.1%
2022$9,125+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$207,500

To:

DeedBook 2080, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1922