Skip to content

7 Isabella Way

Warren, NJ 07059

Built 2000

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Sep 29, 1998

Property Information

Block86.01
Lot16.05
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage3,206
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$295,000
32%
Improvement Value:$624,300
68%
Total Assessment$919,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,781+2.3%
2024$15,425+4.7%
2023$14,735+1.4%
2022$14,527+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$165,000

To: Hutnick, John & Merainer, Noreen P.

Sq Ft3,206DeedBook 2205, Page 229