Skip to content

60 Hillcrest Blvd.

Warren, NJ 07059

Built 2000

Last Sale Date
Dec 29, 2022

Property Information

Block87
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR20V
Sq Footage3,206
Acreage1.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$322,400
35%
Improvement Value:$585,800
65%
Total Assessment$908,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,537+1.8%
2024$15,268+0.9%
2023$15,138+1.2%
2022$14,962+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$429,900
DeedBook 2286, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2258, Page 302