Skip to content

6 Carriage Court

Warren, NJ 07059

Built 2013

Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block86.01
Lot27.09
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class21
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage5,166
Acreage1.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$598,800
27%
Improvement Value:$1,630,600
73%
Total Assessment$2,229,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,218+6.8%
2024$35,793-0.4%
2023$35,919+0.6%
2022$35,708+0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,400,000

From: MC CALLEN, KEVIN & SUSAN

To: MC CALLEN, KEVIN M. & SUSAN J. TRST

Sq Ft5,166DeedBook 6940, Page 3392Recorded2/8/2017

Property Sale

Sale
$1,699,900

From: CRC COMMUNITIES @ SLEEPY HOLLOW INC

To: MC CALLEN, KEVIN M & SUSAN

Sq Ft5,166DeedBook 6675, Page 2101Recorded10/4/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 6566, Page 1018